Wyjazd do Hiszpanii - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Przemyślu dla Niesłyszących i Niedosłyszących

Idź do spisu treści

Menu główne:

Wyjazd do Hiszpanii

Galerie > Galerie15

SEKRETO IBERIKO

W dniach 3-7 marca 2010 r. 10 osobowa grupa młodzieży niesłyszącej i pięciu nauczycieli zśrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Przemyślu przebywała w Hiszpanii.
Wyjazd związany był z realizacją programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” poprzez realizację projektu MARKUS. Celem projektu jest wymiana kulturalna stowarzyszonych krajów partnerskich tj. Polski Hiszpanii i Portugalii.
Gospodarzem drugiego spotkania była szkoła średnia im. Luisa de Moralesa w Arroyo de la Luz w Hiszpanii, około 300 km od Madrytu. W spotkaniu brali udział uczestnicy programu Markus: gospodarze, uczniowie i nauczyciele z Przemyśla oraz przedstawiciele dwóch szkół z Portugalii.
Podróż do Hiszpanii była dla uczniów ekscytująca, ponieważ pierwszy raz lecieli samolotem. Byli zachwyceni. Uczestnicy spotkania mieszkali w hostelu w Caceres.
Głównym celem spotkania w Hiszpanii było przedstawienie legendy swojego kraju w formie inscenizacji. Uczniowie z Przemyśla przygotowali spektakl „Smok Wawelski”. Inscenizacja wykorzystująca głównie wspaniałe kostiumy, gesty i pantomimę była zrozumiana przez wszystkich widzów. Bardzo podobała się i zebrała dużo braw.
Polscy uczniowie mieli okazję poznać zabytki Hiszpanii.
Pierwszego dnia zwiedzili Stare Miasto Caceres – zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i szkołę teatralną. Drugiego dnia duże zainteresowanie wzbudziło Vostell Muzeum, z eksponatami w stylu happeningu z użyciem telewizorów, motocykli, komputerów oraz części samochodowych. Muzeum to znajduje się w rezerwacie kamieni „Los Barruecos” z pięknym widokiem na jezioro otoczone ogromnymi kamieniami. Dodatkową atrakcją była przejażdżka na osłach, które nie zawsze słuchały swojego jeźdźca. Równie urokliwym miejscem jest Narodowy Park Monfrague, w którym można obserwowaćorły, sępy, kormorany, sowy i inne ptaki.
Zupełnie inny charakter miały wycieczki związane z historią Hiszpanii. W Meridzie uczniowie zwiedzili teatr z 16 r.p.n.e. i amfiteatr z 8 r.p.n.e., akwedukt. Łatwo można było sobie wyobrazić jak wyglądało miasto ponad dwa tysiące lat temu.  W Trujillo urodził się Francisco Pizarro, konkwistador, który podbił Peru. Najważniejszym zabytkiem jest arabski zamek z X wieku. Zmurów widać stare, zabytkowe budowle z kamienia.

W czasie spacerów po miastach Hiszpanii młodzież chętnie robiła zdjęcia olbrzymich palm, drzew cytrynowych i pomarańczowych i bocianów, które mają gniazda na każdej wieży.
Ale największe dyskusje wywołało jedzenie. Smakowały tosty z dżemem na śniadanie. Lunch to polski obiad, który składa się z dwóch drugich dań – np. spaghetti i kurczak z frytkami. Kolacja to np. frytki z grilowanym mięsem ale i pizza z frytkami. Hiszpanie jedzą dużo ryb i „owoców morza”, ale nie wszyscy uczniowie zostali ich smakoszami. Duże zdziwienie obu stron wywołała herbata, którą zamawiali wszyscy Polacy, a Hiszpanie wcale jej nie piją. I tu można wyjaśnić tytuł. Jest to nazwa potrawy.
Wycieczka, choć krótka obfitowała w wiele intensywnych przeżyć. Młodzież z Polski, Hiszpanii i Portugalii nawiązała kontakt, mimo bariery językowej. W maju odbędzie się następne spotkanie dzieci i nauczycieli w Przemyślu.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego