Warszawa - Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 2 w Przemyślu dla Niesłyszących i Niedosłyszących

Idź do spisu treści

Menu główne:

Warszawa

Galerie > Galerie24

Wycieczka do Warszawy w dniach 31.05.2012 - 3.06.2012
Wycieczka do Warszawy -  stolicy Polski planowana była od dawna. Uczniowie klas policealnych:4 dziewczynki ( Kasia Mikoś, Jadzia Pieszko, Magda Walczak, Aneta Ambroziewicz ) i 1 chłopiec( Rafał Lichota )  trasę zwiedzania przygotowali według własnych planów. Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Wspierania Niesłyszących SWN.
Pierwszego dnia Warszawa powitała wycieczkowiczów deszczem, nie zniechęciło to jednak nikogo i uczniowie  podziwiali zabytkowe  kamienice przy głównych ulicach Warszawy: Alejach Jerozolimskich, Nowego Światu, Krakowskiego Przedmieścia, Ordynackiej. Grupa szukała syrenek warszawskich - okazało się, że jest ich w mieście bardzo dużo. Jedną z nich najczęściej umieszczaną na pocztówkach znaleźli nad Wisłą, skąd udali się do Centrum Nauki Kopernik - najnowocześniejszej europejskiej instytucji ukazującej związek nauki z kulturą i codziennością. Wszystkiego tam można  dotknąć, doświadczyć. Prawa fizyki pokazane są w sposób przystępny, bardziej praktyczny. Uczniowie mogli przyglądać się światłu, falom i drganiom, zjawiskom termicznym i akustycznym używając profesjonalnych urządzeń pomiarowych. Sprawdzali jak wyglądają i poruszają się ich kości w takt muzyki, włosy "stawały  im dęba" -umożliwiał to Generator van de Graaffa, mogli się odchudzić w specjalnych lustrach. Dziewczynki dokumentowały swoje poczynania z różnymi eksponatami, doświadczeniami robiąc mnóstwo zdjęć aby móc pochwalić się kolegom, którzy tam nie byli.
Następnym celem do obejrzenia stanowiła Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego a ściślej jej ogród, który jest jednym z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha a roślinność zajmuje w nim 5111 m2. Ogród składa się z dwóch części: górnej i dolnej, połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. Można w nim podziwiać różnorodne gatunki i odmiany roślin. Ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami, na których rośnie winorośl japońska, hortensja pnąca, powojnik tangucki i winobluszcz pięciopłatkowy. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski, Wisłę i… Stadion Narodowy. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki.
Wracając, uczniowie przeszli urokliwymi uliczkami Starego Miasta, podchodząc pod mury obronne;  podziwiali Zamek Królewski, kolumnę Zygmunta III Wazy, kościoły, katedrę. Mijali Teatr Wielki, doszli do Grobu Nieznanego Żołnierza, odpoczywali w pięknym Ogrodzie Saskim. Po bardzo intensywnym ale niezwykle frapującym zwiedzaniu Warszawy pojechali na miejsce noclegowe do Ośrodka dla Niesłyszących i Słabo Słyszących do Otwocka. Zostali tam bardzo gościnnie i sympatycznie przyjęci.
Dzień drugi w Warszawie to wyprawa do Muzeum Powstania Warszawskiego, które  otwarto w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania  Jest ono wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. Ekspozycja zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach (parter, antresola i piętro), na całkowitej powierzchni ponad 3000 m2. Składa się na nią blisko 1000 eksponatów, 1500 fotografii, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym. Kompozycja ekspozycji muzealnej oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość. Centralnym punktem Muzeum jest stalowy monument, przecinający wszystkie poziomy ekspozycji. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni Powstania i ślady po pociskach. W kilkumetrowym Monumencie - "bijącym sercu walczącej Warszawy" - zamknięto odgłosy powstańczej stolicy. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed ponad 60. lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Istnieje możliwość wejścia do ciasnych kanałów kanalizacyjnych, którymi często zmuszeni byli poruszać się powstańcy.
Pobyt w muzeum był dla wychowanków niezwykłą i bardzo cenną lekcją historii.
Z muzeum grupa pojechała na taras widokowy Pałacu Nauki i Kultury najwyższego budynku w Polsce, który ma 230 m wysokości, 42 piętra. Ponadto w Pałacu znajdują się poczta, kino, muzea, biblioteki oraz teatry. Pałac jest jednym z największych obiektów kongresowych w Warszawie. W jego salach może się wygodnie pomieścić ponad 4 500 uczestników. Co roku w pałacowych salach konferencyjnych odbywa się kilkadziesiąt kongresów i szkoleń. Mieszczące się w Pałacu Sale Kongresowa i Koncertowa to  jedne z najważniejszych sal koncertowych w Polsce. Pierwsza z nich może pomieścić aż 2 880 osób, druga z nich mieszcząca 550 osób, jest obecnie jedną z najlepiej wyposażonych w nowoczesną technologię w kraju. W Sali Kongresowej występowali tacy artyści jak: Marlena Dietrich, Procol Harum, Bruce Springsteen, Cesaria Evora, Rolling Stones, Woody  Allen z zespołem oraz wielu innych, światowego formatu artystów.
Z "góry" można było podziwiać Warszawę odnajdując bardziej znane budowle i kierunki miasta, posiłkując się mapą, z której uczniowie korzystali przez cały czas poruszania się po Warszawie. Dziewczyny miały nadzieję spotkać jakiegoś znanego aktora, ponieważ w Pałacu znajduje się Teatr VI Piętro , Teatr Lalka ale niestety nie udało się.
Kolejnym punktem wycieczki były Łazienki Królewskie oraz Ogród Botaniczny. Zespół pałacowo - parkowy zachwycił wszystkich swoimi klasycystycznymi zabytkami. Można było podziwiać: Pałac na Wyspie, Biały Domek, Starą Pomarańczarnię, Kordegardę, pomnik Fryderyka Chopina, Amfiteatr. Zabrakło czasu na zwiedzenie Wilanowa i cmentarza na Powązkach, związane to było ze zmianą niektórych tras autobusów w związku z przygotowaniami na Euro 2012 ale i tak udało się dużo zwiedzić.
   Ostatnim punktem szlaku wycieczkowego był… Stadion Narodowy. Obiekt piękny, ogromny, robiący wrażenie. Szkoda, że do środka nie można było wejść, ale i tak sam fakt  bytności obok niego dał uczniom a szczególnie jedynemu chłopakowi ( wielkiemu kibicowi :) Rafałowi dużo satysfakcji. Niedziela była dniem robienia zakupów w olbrzymim centrum handlowym Złote Tarasy i powrotu do Przemyśla.  
Wycieczka była niezwykle udana, opowiadania o niej, przygodach, przeżyciach, odczuciach z nią związanych towarzyszyły  przez całą powrotną drogę do internatu i po przybyciu do Przemyśla.
Opiekunem wycieczki była pani Małgorzata Bryś.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego